Starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls


Dziedināšana ar mūziku ir pazīstama daudzus gadsimtus, jo skaņa visā ķermenī izsauc vibrācijas. Atsevišķu skaņu iedarbībā notiek atveseļošanās organisma kristālisko struktūru un šūnu līmenī. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc ar baroka meistara Johana Sebastiāna Baha personību un mūziku vēl joprojām aizraujas visa pasaule. Baha mūzikas biedrības un interešu klubus, kas aktīvi darbojas visā plašajā pasaulē, nav iespējams saskaitīt. Baha mūzikā esošā enerģija, prieks un vitalitāte mudina cilvēkus par viņu domāt, runāt, pārspriest, dalīties pārdomās. Būt kopā...

Starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls apzināti vērsts uz intīmo, dvēselisko, kamerisko, personīgo, intraverto, apliecinot projekta veidotāju vēlmi atklāt Baha daiļradi no klusās puses, tādējādi pierādot, ka arī nedaudzās skaņas kamermūzikas partitūrās spēj atklāt tikpat būtiskas idejas, domas un saturu, cik viņa lielās vokāli simfoniskās formas.

Starptautiskā Baha kamermūzikas festivāla koncepcijā ietvertas vairākas estētiskas un kultūrvēsturiskas vērtības. Pirmkārt, reti skanējušas Baha kamermūzikas interpretēšana, Baha laikabiedru un viņa dēlu sacerētie skaņdarbi, kā arī mūzika, ko sacerēt rosinājusi Baha personība; tātad, festivāls kļūst par šodien - šeit un tagad - laikabiedru radīto opusu šūpuli: festivāla ietvaros izskan arvien jaunas interpretācijas. Otrkārt, atbildība par interpretāciju allaž tiek uzticēta pasaules līmeņa izpildītājmāksliniekiem, daudzi no tiem ir augstas raudzes autentiskās spēles speciālisti. Festivālos piedalās arī pašmāju profesionālie mūziķi, kuru darbības joma saistīta ar senās mūzikas atskaņošanu.
Festivāla koncerti izskan katrai programmai rūpīgi izmeklētā, atbilstošākā vēsturiskā vidē - Rīgas vecpilsētas arhitektūras šedevros – Lielajā Ģildē, Mazajā Ģildē, Mākslas muzejā “Rīgas birža”, Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā, Svētā Jāņa baznīcā, Doma katedrālē.
Koncertvieta ir arī Latvijas Mūzikas akadēmija: katra festivāla ietvaros te skan LMA ērģeļu un klavesīna klases studentu koncerti, tādējādi iezīmēdami vēl vienu nozīmīgu koncepcijas atzaru: Starptautiskais Baha kamermūzikas festivāls sniedz iedvesmu un motivāciju arī jaunajai paaudzei nopietnos koncertos atskaņot Baha un viņa laikabiedru mūziku. Jaunieši jo bieži ienes jaunas vēsmas itin kā pierastajā baroka mūzikas interpretācijā.